Noc kostelů 2024 ve znamení srdce

10.06.2024

Již šestnáctým rokem se uskutečnila tato úžasná celorepubliková akce. Tématem letošní noci bylo srdce. Krásný symbol, který spojujeme často s city a pocity. V tuto noc byla všechna srdce v pořádku a na správném místě. Velké množství návštěvníků, které tradičně navštíví obě libišské památky bylo spokojeno.

U nás v noci bylo až do 23.15 hodin 128 návštěvníků, kteří si prohlédli i srdce ve zvonici. Zde máme dvě tlukoucí ve zvonech a jedno, které již dotlouklo  z roku 1938 vyrobené místním kovářem Vojtěchem Vostrým. 

V evangelické modlitebně sv. Trojice provázel komentářem pan farář Miroslav Pfann a Michal Praslička. V kostele sv. Jakuba a ve zvonici paní Marta Doležalová a paní Hana Ježková. Návštěvníci měli spoustu otázek a někteří s úžasem sledovali zachovalost našich kostelíků. Obdivovali architekturu evangelické modlitebny i katolického kostelíka. Objekty neprošly po staletí i přes válečné konflikty žádnými zásadními stavebními úpravami. Proto i interiéry mají obrovskou výpovědní hodnotu pro odbornou veřejnost, badatele i milovníky historie.

V kostele sv. Jakuba byla akce doprovázeno nejen komentovanou prohlídkou, ale i tradiční výstavou historických fotografií, výstavou církevních oděvů a vzpomínkou na pana faráře Aloise V. Kubého. Z důvodu restaurátorských prací je od 7.6.2024 kostel sv. Jakuba do odvolání pro veřejnost uzavřen. O podzimním znovuotevření budeme informovat.

Letos ze srdce převzal záštitu nad tímto projektem prezident České republiky pan Petr Pavel. Děkujeme.

Libušino náměstí, Libiš, 27711
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!